My Blog List

Sunday, 25 November 2012

RPH Pemulihan dan Refleksi Pengajaran Makro



ii) PELAN PENGAJARAN (RPH) DAN REFLEKSI MAKRO PENGAJARAN

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU KELAS PEMULIHAN KHAS
Mata pelajaran                        :           Bahasa Melayu
Tahun                                      :           Kelas Pemulihan Khas Tahap 1
Bilangan murid                        :           4 orang
Tarikh                                      :           31 Oktober 2012
Masa                                       :           11.05 – 11.35 pagi.
Tajuk                                       :           Huruf Vokal

Fokus Utama (FU)
1.1.2    Mendengar dan menyebut bunyi vokal dan suku kata terbuka dengan betul dan tepat.     

Fokus Sampingan
1.2       Mendengar,mengecam dan menyebut bunyi bahasa iaitu abjad,suku
            kata,perkataan,frasa dan ayat dengan betul.
Hasil pembelajaran                 :           Pada akhir pembelajaran,murid dapat:-
i)              Mengenal huruf –huruf vocal
ii)             Membunyikan huruf-huruf vocal
iii)            Membezakan bunyi e(pepet) dan e(taling)
Kemahiran berbahasa            : Membaca,mendengar,bertutur dan menulis.
Sistem bahasa                        : Huruf vokal
Pengisian Kurikulum:
1.    Ilmu     : Bahasa Melayu ,Bahasa Inggeris.
2.    Nilai     : Berkeyakinan,berani,kerjasama,bijak.
3.    Kemahiran Bernilai Tambah:
Kemahiran berfikir      – menjana idea utama dan idea
                                      sokongan,mengelaskan,menghubungkaitkan,membezakan.
Kecerdasan pelbagai -  Interpersonal dan kontekstual.
Pengetahuan sedia ada – Murid pernah mendengar bunyi huruf vokal dalam
                                          pengajaranBahasa Inggeris.
 Bahan bantu mengajar    : Kad huruf,lembaran kerja,laptop dan peralatan LCD.


Langkah/Masa
Isi pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan


Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
Meneka tajuk pelajaran hari ini.
1.Guru menunjukkan kad-kad huruf vokal sambil menyanyikan Lagu huruf vokal.
2. Guru menyoal murid tentang nyanyian dan tajuk pelajaran pada hari ini.




Lagu Huruf Vokal
a,itu hurufnya ‘a’ itu bunyinya a,a,a,a,a
e, itu hurufnya,’e’ itu bunyinya e,e,e,e,e
i,itu hurufnya ‘i’ itu bunyinya i,i,i,i,i
o,itu hurufnya,’o’ itu bunyinya,o,o,o,o,o.

1.Murid memerhatikan kad huruf vokal sambil mengikut nyanyian guru.
2. Murid bersoaljawab bersama guru bagi menyatakan tajuk pelajaran pada hari ini iaitu Huruf-huruf Vokal


ABM

Kad huruf


KBT
Hubungkait
Menjana idea.

Nilai
Berani
Kerjasama.
Langkah 1
(10 minit)
Penerangan tentang bunyi huruf-huruf vokal.
1.Guru menerangkan  
   tentang huruf-huruf
   vokal dan bunyinya satu
   persatu melalui kad-kad
   huruf.


2. Guru memberikan perbandingan bunyi e (pepet) dan e(taling).


3.Guru menyuruh murid menampal huruf-huruf vokal di papan tulis secara individu.



4. Guru bersoal jawab dengan murid tentang perkataan awalan bagi setiap huruf-huruf vokal.
1.Murid menyebut huruf-huruf vokal dan bunyinya melalui kad yang ditunjukkan oleh guru.
2. Murid
    menyebut 
    secara individu
    huruf-huruf 
    vokal.
3. Murid menampal kad huruf vokal secara individu di papan tulis.



ABM

Kad Huruf


KBT
Interpersonal
Langkah 2
( 5 minit)
Huruf-huruf Vokal
(perkataan awalan)
Tayangan Slaid melalui CD

1.Guru mengarahkan murid duduk dalam kumpulan dua-dua.

2. Guru memberi arahan tentang latihan melalui slaid.

3.Guru membetulkan jawapan murid yang salah dan member pujian kepada murid yang berjaya seperti kata pujian ‘pandai’, bagus.


1.Murid duduk dalam kumpulan kecil.
2. Murid mendengar arahan dan penerangan guru.
3.Secara bergilir-gilir dalam kumpulan,murid menyelesaikan latihan yang disediakan oleh guru.

ABM
Komputer




KBT
Bekerjasama

Langkah 3
( 5 minit)
Latihan
(Pengukuhan)
1. Guru mengedarkan lembaran kerja latihan huruf vokal awalan.
2. Guru memberi penerangan dan arahan bagi latihan tersebut.
3.Guru member penilaian secara individu.

4. Guru mengarahkan murid membuat pembetulan jawapan bagi yang salah.
 5.Guru  member pujian kepada murid yang berjaya menjawab semua jawapan dengan betul.
1. Murid
   mendengar
   dengan teliti  
   arahan guru.
2. Murid
   membuat
   latihan secara
   individu.
3. Murid menukar
    kertas jawapan
    dengan rakan     
   sebelah untuk
   disemak dan
  memberi 
  markah.

ABM

Lembaran kerja
(Rujuk Lampiran 1a)

Penutup
(5 minit)

Rumusan pelajaran dan nilai murni.
(Permainan)
1. Guru merumuskan
    pelajaran yang telah
    dipelajari pada hari ini.
2.Guru mengarahkan
    murid ke sudut
    permainan untuk
    bermain’ Lompat
    Huruf’

    Cara permainan:-
a)    Murid memilih satu sahaja huruf vokal yang disediakan oleh guru.
b)    Murid melompat ke atas huruf yang telah dipilih.
c)    Membunyikan huruf vokal tersebut.
1.Murid menyebut
   semula huruf-
   huruf vokal dan
   bunyinya satu
   persatu.

2. Murid bergerak
   ke Sudut
   Lompat Huruf
   dan mendengar
   arahan guru.
3. Murid bermain dengan Permainan Lompat Huruf.

ABM

Pembaris
Kad Huruf


KBT:

Merumus
LAMPIRAN 1(a)


Refleksi Pengajaran Makro
a)    Kekuatan
1.    Suara
    Selepas selesai pengajaran makro saya mengenalpasti kekuatan saya pada suara.Kelantangan dan kejelasan suara saya memberi arahan kepada setiap murid baik.Suara sedemikian akan memudahkan murid menjalankan sesuatu tugasan yang diberikan oleh saya.Mereka tidak perlu bertanya secara berulang-ulang kali yang mungkin akan mengganggu rakan mereka yang lain.
    Selain itu, dengan suara yang kuat juga dapat mengelakkan murid mungkin akan berasa jemu untuk terus mengikuti pelajaran saya pada hari ini.Murid-murid juga akan member tumpuan terhadap pengajaran saya tanpa mempedulikan gangguan-gangguan lain seperti murid-murid lain yang lalu –lalang di luar kelas.Kejelasan suara saya juga,semua objektif pengajaran dan pembelajaran tercapai kerana penyampaian isi dapat diterima dengan betul dan tepat.

2      Bahan Bantu Mengajar.

   Sebagai Guru Pemulihan yang mengajar Murid Pemulihan,bahan bantu mengajar amat penting bagi menarik minat murid untuk mengikuti pengajaran saya.Saya telah menyediakan kad-kad huruf yang tulisan bersaiz besar bagi memudahkan murid melihat dengan jelas yang sesuai mengikut tahap mereka.Warna hitam pada tulisan memudahkan mereka mengingati huruf-huruf vokal a,e,i,o,u dengan baik.

   Penggunaan ICT dalam bilik darjah dengan perisian Cakera Padat yang dibekalkan amat menarik perhatian murid.Mereka begitu teruja untuk mencuba menggunakan computer dalam latihann yang disediakan oleh saya.Perisian latihan pula cukup menarik dengan adanya warna yang berwarna warni dan dilengkapi dengan suara animasi.Hal ini bersesuai bagi murid pemulihan.Murid juga berasa seronok apabila dapat menekan sendiri butang computer dan murid dapat merasai pengalaman tersebut.


3   Pemberian peneguhan oleh guru.
      Bagi menimbulkan keyakinan murid-murid,saya telah member peneguhan dalam makro pengajaran saya.Saya telah memberi ganjaran-ganjaran untuk tingkahlaku yang baik.Saya banyak memberi ganjaran berbentuk sosial seperti menggunakan perkataan “pandai kamu mencari jawapan”,”bagus”.Ini secara tidak langsung boleh menimbulkan motivasi murid bagi terus mengikuti pengajaran guru.Ia juga dapat mengekalkan tingkahlaku yang diingini.

4. Unsur kecindan dan suspens.
            Selain dari itu,kekuatan dalam pengajaran makro saya, terdapat unsur suspens dengan membuatkan murid tertanya-tanya dalam langkah penutup pengajaran. Saya menyebut kepada murid bahawa mereka akan bermain satu permainan baru.Secara tidak langsung juga murid dapat menjana idea secara kreatif dan kritis bagi menghuraikan persoalan tentang apakah jenis permainan yang akan saya ajar.Persoalan tentang “ apakah permaianan yang cikgu akan ajar nanti”?,”adakah permainan tersebut ada kaitan dengan tajuk huruf Vokal”?.Ini akan menimbulkan suspens kepada murid.
             Unsur kecindan telah dikenalpasti diantaranya, saya tidak terlalu serius apabila mengajar dan ada kalanya tersenyum bagi membolehkan murid berani bertanya tanpa rasa takut kepada guru .




5. Unsur Komunikasi
        Unsur komunikasi juga penting iaitu bagaimana seorang guru membina perhubungan dengan murid-muridnya.Saya juga telah menggunakan cirri-ciri komunikasi yang positif seperti:-
v  Gerak isyarat,
v  Geleng kepala menandakan jawapan salah,atau guru tidak suka perlakuan murid tersebut.
v  Senyum tandanya suka
v  Angguk kepala tandanya setuju atau betul.

6. Pengurusan Bilik Darjah.
                Saya telah mengambil kira factor-faktor berikut dalam merancang persekitaran fizikal
            untuk melicinkan pengurusan bilik darjah.Antaranya:-

ü  Corak Duduk Murid
Susun atur meja yang mengikut kumpulan membantu mewujudkan suasana pembelajaran yang lebih berkesan.Saya telah memastikan murid duduk dalam susunan meja yang memudahkan mereka perbincang tugasan yang diberi oleh guru.Semuanya selesa tanpa sebarang gangguan.Iklim bilik darjah sebegini dapat merangsang pelbagai deria murid.

ü  Kelas Ceria.
Kelas yang dihias dengan cantik menjadi salah satu factor yang menimbulkan murid untuk terus mengikuti pengajaran guru.Guru boleh menggunakan mana-mana sudut untuk melaksanakan pengajaran dan pembelajaran kerana murid berasa selesa dan seronok.

        7. Teknik penyoalan.

                             Saya telah menggunakan teknik penyoalan secara individu dan menyeluruh  
                      kepada kepada murid-murid.Saya telah mewujudkan interaksi dua hala di antara    
                      di antara guru dan murid.Ini dapat dilihat apabila aktiviti kumpulan dijalankan.Guru
                     dan murid saling bersoaljawab untuk mendapatkan jawapan yang betul.Saya juga   
                     mengambilkira jawapan murid agar mereka rasa dihargai.Interaksi juga berlaku
                     antara murid dengan murid di mana mereka berbencang dalam kumpulan bagi ‘                
                     memperolehi jawapan yang mereka pilih.

b)    Kelemahan

1)    Ganjaran berbentuk benda/nyata

Kelemahan yang dikenalpasti dalam pengajaran makro adalah hanya memberi ganjaran sosial.Sepatutnya saya menyediakan ganjaran nyata seperti gula-gula,pensel,pembaris,penenda buku kepada murid.Ini boleh menjadikan pengajaran dan pembelajaran lebih bermakna dan seronok.Murid akan lebih berlumba-lumba mengangkat tangan bagi mencari jawapan.

2)    Bahan Bantu Mengajar

Bahan bantu mengajar yang disediakan oleh saya boleh dijadikan lebih menarik jika ia di buat dengan menggunakan huruf yang berwarna warna.Hanya satu warna digunakan.Jika pelbagai guna digunakan untuk murid pemulihan,pengajaran adalah lebih baik,menerik dan berkesan.

3)    Penutup pengajaran
Penutup pengajaran saya adalah aktiviti permainan Lompat Huruf.Pengajaran lebih menarik dan bermakna lagi jika murid menyanyikan sekali lagi lagu yang telah dinyanyikan oleh guru pada set induksi.Ini boleh menambahkan lagi keseronokan belajar kerana murid murid pemulihan memang amat suka belajar sambil menyanyi.

No comments:

Post a Comment